Τριάρα του ΠΑΟΚ στην Τιφλίδα επί της Δυναμό και πρόκριση στους ομίλους του Europa League

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI(Β. ΒΕΡΒΕΡΙΔΗΣ)

O ΠΑΟΚ κέρδισε με 3-0 στην Τιφλίδα την γηπεδούχο Ντιναμό και επ σφράγισε ήδη το εισιτήριο του για τους ομίλους του Europa League.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος, είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά δεν απέφυγε λάθη στη μεσαία γραμμή, που έδωσαν το περιθώριο στους Γεωργιανούς να απειλήσουν.

Το γκολ που σημείωσε με καρφωτή κεφαλιά ο Λέο Μάτος στο 20′ μετά από κόρνερ του Ροντρίγκες έδωσε σιγουριά στους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη ο Ιβιτς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κάνιας αντί του Χαρίση, ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε στη μεσαία γραμμή και στο 50′  έχασε μια πολύ σημαντική ευκαιρία για δεύτερο γκολ, όταν ο Ροντρίγκες από άριστη θέση πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Σκρίμπε.

Στο 71′ ο Κρέσπο βρέθηκε ακάλυπτος μέσα στην περιοχή και με ωραίο πλασαριστό σουτ διπλασίασε τις επιτυχίες της ομάδας του μετά από κόρνερ που εκτελέστηκε και πάλι του Ροντρίγκες.

Στο 78΄η Ντινάμο είχε την μεγάλη ευκαιρία για να φτάσει στο γκολ. Ο Κιτεϊσβίλι βρέθηκε σε θέση βολής αλλά καθυστέρησε να σουτάρει και ο Μάτος, με προβολή τον έκοψε κι έσωσε έναν σοβαρό κίνδυνο για την εστία της ομάδας του.

Το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ σημειώθηκε στο 83′ από τον Φακούντο Περέϊρα, με κεφαλιά ψαράκι δυο μόλις λεπτά μετά την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο σαν τρίτη αλλαγή.

Διαιτητής: Λιράν Λιάνι (Ισραήλ).