Τούντορ για Μπερμπάτοφ: «Ο κόσμος δεν γνωρίζει τι συμβαίνει στα αποδυτήρια»

Προβάδισμα πρόκρισης για την τετράδα απέκτησε ο ΠΑΟΚ μετά την ισοπαλία 1-1 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη στον πρώτο αγώνα για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Ο Πέλκας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στην πρώτη ευκαιρία των φιλοξενούμενων (15´), ο οποίος μάλιστα είχε και δοκάρι (18´), ενώ ο Μασούρας ισοφάρισε πριν βγει το ημίχρονο (34´). Τα βλέμματα, συγκέντρωσε ο Χατζηισαϊας για τον οποίο οι δύο ομάδες συμφώνησαν να μετακινηθεί στον ΠΑΟΚ, δύο ώρες πριν τη σέντρα του αγώνα…

Μόλις στο 5′, ο Μασούρας προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ του Βελλίδη, όμως κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Κόστα, ενώ στο 8′ το σουτ από, από το ύψος της μεγάλης περιοχής, του Μπακασέτα πέρασε άουτ. Στην πρώτη τους ευκαιρία στον αγώνα, στο 15′, οι Θεσαλλονικείς άνοιξαν το σκορ με τον Πέλκα να πιάνει φοβερό μονοκόμματο σουτ, με την μπάλα να κοντράρει και στην πλάτη του Ρισβάνη και να καταλήγει στα δίχτυα. Τρία λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ του Μακ, ο νεαρός μέσος του ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να χριστεί για δεύτερη φορά σκόρερ, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στο δοκάρι!

Ο Πανιώνιος απάντησε με ένα σουτ του Σιώπη που δεν ανησύχησε τον Βελλίδη και η ισοφάριση ήρθε στο 34′, με τον Μασούρα να πιάνει εκπληκτική κεφαλιά – ψαράκι ύστερα από σέντρα του Οικονόμου. Τελευταία προσπάθεια του ΠΑΟΚ στο ημίχρονο, ήταν ένα σουτ του Ροντρίγκες στο 44′ που κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Στο β’ ημίχρονο και οι δύο ομάδες είχαν κακό ρυθμό, με την ένταση του αγώνα να ανεβαίνει μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο. Στο μεσοδιάστημα μόνο αξιοσημείωτο ήταν ένα χλιαρό σουτ του Μασούρα που μπλόκαρε εύκολα ο Βελλίδης. Ο Ζαϊρό στο 66′ έκανε συρτή σέντρα σουτ, αλλά ο Αθανασιάδης δεν πρόλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Τελευταίες ουσιαστικές ευκαιρίες του παιχνιδιού, ανήκαν στον Πανιώνιο, που στο 71′ είδε τον Τζαβέλλα να διώχνει το σουτ του Οικονόμου, αντί για τον ανήμπορο να αντιδράσει Βελλίδη, ενώ στο 74′ ο κίπερ των ασπρόμαυρων μάζεψε εύκολα την κεφαλιά του Χατζηισαϊα.

«Αντιλαμβάνομαι ότι ο κόσμος του ΠΑΟΚ δίνει μεγάλη σημασία στο τι κάνει ο Μπερμπάτοφ, γιατί ήταν ένας πολύ μεγάλος παίκτης. Έχω διαφορετική άποψη επί του θέματος γιατί έχω να αντιμετωπίσω και καλούμαι να πάρω αποφάσεις για 20 ποδοσφαιριστές καθημερινά με γνώμονα το καλό της ομάδας» δήλωσε ο Ιγκόρ Τούντορ.

«Δεν υπάρχει προπονητής στον κόσμο που να μην θέλει το καλό της ομάδας. Ο κόσμος το βλέπει διαφορετικά, δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει στα αποδυτήρια, τις λεπτομέρειες εντός της ομάδας. Εγώ αποφασίζω σκεπτόμενος το καλό της ομάδας, έτσι όταν κάνω τις επιλογές για την ομάδα σκέφτομαι μόνο το καλύτερο για εκείνην. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει ομάδα στον κόσμο που βγάζει ενδεκάδα βάσει των χρημάτων που παίρνουν οι ποδοσφαιριστές της» πρόσθεσε.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης με τη σειρά του, υποστήριξε: «Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ έχει προβάδισμα αλλά δεν είναι ξεκάθαρο φαβορί. Θα είναι ενδιαφέρον το παιχνίδι στην Τούμπα και θα μπορούμε να συνεχίσουμε καλά στο πρωτάθλημα, αν μείνουμε όπως είμαστε τώρα. Αυτή την στιγμή αυτό που έχει σημασία για εμάς είναι αν θα φύγουν κι άλλοι παίκτες και αν θα μπορέσουμε να τους αντικαταστήσουμε. Είναι φυσιολογικό μετά από όσα ακούστηκαν να επηρέασαν λίγο την ομάδα.

Το πρόβλημα δεν είναι αν θα φύγει ο Χατζηισαΐας. Ο στόχος της ομάδας από το καλοκαίρι ήταν να σωθεί γρήγορα και να πάρει κάποια χρήματα. Είμαστε στο τέλος της μεταγραφικής περιόδου και με τους περιορισμούς που υπάρχουν, δεν μπορούμε να τους αντικαταστήσουμε. Δεν νομίζω να φύγει και ο Μπακασέτας. Το να βρεις παίκτες κάτω των 24, με την ποιότητα του Χατζηισαΐα ή του Μπακασέτα αν φύγει από τώρα, δεν είναι εύκολο. Πήραμε τον Μπαργκάν πάνω από 24 ετών και έχουμε πρόβλημα. Το ξέραμε αλλά ήταν αναγκαίο».

Πανιώνιος: Διούδης, Οικονόμου, Χατζηισαΐας, Ρισβάνης, Βλάχος, Κόρμπος, Σιώπης, Μασούρας (Χαλκιαδάκης 80′), Μπαργκάν (Τζανδάρης 68′), Μπακασέτας, Ανσαριφάρντ (Καραμάνος 58′).

ΠΑΟΚ: Βελλίδης, Σκόνδρας, Κόστα, Τζαβέλλας, Κοροβέσης, Tσίμιροτ, Τζιόλης, Μακ (Ζάιρο 56′) , Πέλκας (Σάμπο 91′), Ροντρίγκες (Μυστακίδης 82′), Αθανασιάδης.