Ρίο 2016: Εύκολη νίκη για τη Σερβία στον δεύτερο ημιτελικό του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ

Η Σερβία πέρασε επιτυχώς το εμπόδιο της Αυστραλίας στην ημιτελική φάση του ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ, ευκολότερα ίσως από ότι θα περίμεναν ακόμη και οι ίδιοι οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς, επικρατώντας με σκορ 87-61.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα 8-0, ενώ έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, προηγούμενοι με διψήφιο αριθμό πόντων (16-5).

Η σερβική ομάδα ήταν εξαιρετική τόσο στο επιθετικό, όσο και στο αμυντικό κομμάτι, καταφέρνοντας να περιορίσει με απόλυτη επιτυχία τα επιθετικά ατού των Αυστραλών, αναγκάζοντάς τους να κλείσουν το ημίχρονο με την φτωχότατη συγκομιδή των 14 πόντων (35-14 σκορ ημιχρόνου).

Από εκεί και πέρα, το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Σέρβους να φτάνουν στην τελική νίκη με 26 πόντους διαφορά (87-61), έχοντας σε εκπληκτική μέρα τον Μίλος Τεόντοσιτς, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.

Δεκάλεπτα: 5-16, 14-35, 38-66, 61-87

Αυστραλία: Γκούλντινγκ, Μιλς 13, Μπόγκουτ 4, Ινγκλς 12, Ντελαβεντόβα 3, Μπρέκχοφ 6, Λις 3, Μπέινς 7, Άντερσεν, Μότουμ 13, Μάρτιν

Σερβία: Τεόντοσιτς 22, Σιμόνοβιτς, Μπογκντάνοβιτς 6, Μάρκοβιτς 14, Κάλινιτς 6, Νέντοβιτς 1, Μπίρτσεβιτς, Ραντούλιτσα 11, Γιόκιτς 9 (11 ριμπ.), Στίματς 4, Γιόβιτς 2, Μάτσβαν 12

αυστραλια σερβια

Πλέον, η Σερβία βρίσκεται στον τελικό της Κυριακής στις 21 Αυγούστου, εξασφαλίζοντας μίνιμουμ το ασημένιο μετάλλιο, το οποίο είναι και το πρώτο ολυμπιακό μετάλλιο για την ομάδα μπάσκετ της Σερβίας, έπειτα από 20 χρόνια, με το ασημένιο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς της Ατλάντα το 1996.

Στον τελικό οι Σέρβοι θα αντιμετωπίσουν την ομάδα που τους είχε κερδίσει στον τελικό της Ατλάντα, δηλαδή τις ΗΠΑ, οι οποίες θεωρούνται το αδιαφιλονίκητο φαβορί, ωστόσο κανείς δεν θα πρέπει να υποτιμάει την δυνατή ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς, η οποία έβαλε δύσκολα στους Αμερικανούς στη φάση των ομίλων, όπου οι ΗΠΑ νίκησαν τους Σέρβους με διαφορά 3 πόντων (94-91).

Στον μικρό τελικό, για την μάχη του χάλκινου μεταλλίου η ομάδα της Αυστραλίας θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, η οποία ηττήθηκε στον πρώτο ημιτελικό από τις ΗΠΑ με σκορ 82-76.