Ρίο: Κακή εμφάνιση και αποκλεισμός από τα ημιτελικά για την εθνική πόλο

Η Ιταλία του Σάντρο Καμπάνια επέβαλε το δικό της ρυθμό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό του προημιτελικού των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ντε Τζανέιρο απέναντι στην Ελληνική ομάδα κι έφτασε άνετα στη νίκη με 9-5, με την οποία προκρίθηκε στα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει την Πέμπτη τη Σερβία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που έκανε πολλά λάθη και δεν έπαιξε ανάλογα με τις δυνατότητές του, θα αγωνισθείμε την Ισπανία για τις θέσεις 5-8.

Πολύ καλά «διαβασμένη», η Ιταλία εξουδετέρωσε επιθετικά την εθνική, η οποία έμεινε «άσφαιρη» στην πρώτη περίοδο, χάνοντας δύο επιθέσεις με παίκτη παραπάνω, αλλά και ένα τετ-α-τετ στην κόντρα με τον Μυλωνάκη.

Οι πρώτοι σκόρερ της «σετεμπέλο» στο Ρίο, Φιλιόλι και Ντι Φούλβιο, έδωσαν προβάδισμα 2-0 στην ομάδα τους και ο Νόρα πρόσθεσε άλλο ένα, πριν ο Μουρίκης σημειώσει το πρώτο ελληνικό τέρμα, σε επίθεση με δύο παίκτες παραπάνω. Όμως η εθνική παρέμεινε πολύ στατική και προβλέψιμη στην επίθεση και δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις σπουδαίες αποκρούσεις που έκανε ο Φλέγκας στο τρίτο οκτάλεπτο.

Τα γκολ του Φιλιόλι και του Τζίτο προς το τέλος της περιόδου ανέβασαν το δείκτη του σκορ σε 6-2 και από κει κι έπειτα δεν υπήρχε επιστροφή για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Παρότι με δύο γκολ του Φουντούλη (αμφότερα στον παίκτη παραπάνω) η εθνική μείωσε σε 6-4, ο Κριστιάν Πρεσιούτι απάντησε με τον ίδιο τρόπο, ο Τεμπέστι απέκρουσε νέα προσπάθεια του Φουντούλη με αριθμητικό πλεονέκτημα και οι Ιταλοί «σφράγισαν» τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 2-2, 1-2, 2-3