Πρεμιέρα με τίτλο για Μαν. Γιουνάιτεντ, Ζλάταν και Μουρίνιο – Μεταγραφική «βόμβα» με Πογκμπά

Μια πολύ καλή ημέρα είναι η σημερινή για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς κατέκτησε το Community Shield (ή αλλιώς το Σούπερ Καπ Αγγλίας), επικρατώντας με 2-1 της πρωταθλήτριας Λέστερ στο Γουέμπλεϊ, ενώ την ίδια στιγμή, κλείνει η μεταγραφή του Γάλλου μέσου Πολ Πογκμπά από τη Γιουβέντους, έναντι του ποσού των 110 εκατ. ευρώ.

Ντεμπούτο με τίτλο έκανε ο Πορτογάλος τεχνικός Ζοσέ Μουρίνιο, αφού στο πρώτο του επίσημο ματς με τη νέα του ομάδα, είδε τους παίκτες του να φτάνουν στη νίκη απέναντι στη Λέστερ, με τον επίσης «πρωτάρη» της Γιουνάιτεντ Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς, να γίνεται ο ήρωας της αναμέτρησης, χαρίζοντας το τρόπαιο στην ομάδα του, με το γκολ που πέτυχε στο 83ο λεπτό.

Το σκορ για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε ο Τζέσι Λίνγκαρντ στο 32ο λεπτό, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο, η Λέστερ παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με δύο φρέσκους παίκτες (Γκρέι και Μούσα), προκειμένου να αποκτήσει περισσότερη ταχύτητα στις αντεπιθέσεις της, ενώ στο 52ο λεπτό έφτασε στην ισοφάριση με σκόρερ τον «συνήθη ύποπτο» Τζέιμι Βάρντι, ο οποίος εκμεταλεύτηκε λάθος του Φελαϊνί.

Στη συνέχεια, οι «κόκκινοι διάβολοι» κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση 7 λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, με τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς να σκοράρει στο επίσημο ντεμπούτο του, νικώντας με κεφαλιά τον Κάσπερ Σμάιχελ, έπειτα από σέντρα του Βαλέντσια.

Στο Όλντ Τράφορντ ο Πογκμπά

Τέλος φαίνεται να μπαίνει και στο σήριαλ της μεταγραφής του Πολ Πογκμπά στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με την αγγλική ομάδα να φτάνει σε συμφωνία με τη Γιουβέντους για την παραχώρηση του παίκτη έναντι του ποσού των 110 εκατ. ευρώ (100 εκατ. λίρες), με τη συγκεκριμένη μεταγραφή να γίνεται η πιό ακριβή μεταγραφή όλων των εποχών.

Όπως ανακοίνωσε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, ο Γάλλος μέσος περνάει τα ιατρικά τεστ, κι επομένως η επιστροφή του Πογκμπά στο Όλντ Τράφορντ βρίσκεται στο τελικό της στάδιο.

Ο 23χρονος Πογκμπά είχε κάνει την πρώτη του θητεία στην ομάδα του Μάντσεστερ από το 2009, όταν μετακινήθηκε από τις ακαδημίες της Χάβρης στις ακαδημίες την Μαν. Γιουνάιτεντ και παρέμεινε στην «τότε» ομάδα του Σερ Άλεξ Φέργκουσον μέχρι το καλοκαίρι του 2012, όταν και τον απέκτησε η Γιουβέντους ως ελεύθερο.