Ο Παναθηναϊκός κέρδισε με 3-0 την Μπρόντμπι και ετοιμάζεται για πρόκριση στους ομίλους του Europa League

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI(Δ. ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)
Ετοιμάζεται για πρόκριση στους ομίλους του Europa League ο Παναθηναικός, μετά την καθαρή νίκη του με 3-0 επί της Δανέζικης Μπρόντμπι στη Λεωφόρο.  Πολλοί θεωρούν ότι  ο ΠΑΟ εξασφάλισε την πρόκριση καθώς το σκορ αυτό δύσκολα ανατρέπεται αλλά η ομάδα του Ανδρέα Στραματσιόνι, χρειάσθηκε την αποβολή δύο παικτών της αντιπάλου, η οποία έπαιξε μεγάλο διάστημα με 9 παίκτες για να φτάσει στο αποτέλεσμα αυτό.
Δύο γκολ πέτυχε ο Μάρκους Μπεργκ (45΄+2΄, 82΄) και ένα ο Κριστιάν Λεντέσμα (54΄-πεν.) ενώ η Μπρόντμπι αγωνιζόταν με εννέα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Κρόνε στο 33΄ και του τερματοφύλακα Ρένοβ στο 52΄.

Μόλις στο 5΄ ο Γιόχαν Λάρσον λίγο έλειψε να «παγώσει» το γήπεδο της Λεωφόρου Αλεξάνδρας όταν με κεφαλιά μετά από κόρνερ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι. Οι «πράσινοι» αδυνατούσαν να βρουν χώρους, να κρατήσουν μπάλα και το ματς έδειχνε να παίρνει κακή τροπή. Μέχρι το 33΄αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Κρόνε, επειδή κράτησε και ανέτρεψε τον Μέστο.

Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν άμεσα το αριθμητικό πλεονέκτημα, όμως στάθηκαν τυχεροί καθώς άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του ημιχρόνοι και στην μοναδική τους ευκαιρία. Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Γουακάσο στον Μπεργκ και υποδειγματικό «τελείωμα» του Σουηδού για να γίνει το 1-0 στο 45+2΄.

Το τελειωτικό χτύπημα για τους Δανούς ήρθε στο 52΄ όταν ο Ιμπάρμπο βρέθηκε μόνος με τον Ρένοφ ο οποίος τον ανέτρεψε… Πέναλτι και αποβολή για τη Μπρόντμπι που θα έπαιζε για περίπου 40 λεπτά με εννέα ποδοσφαιριστές. Το πέναλτι αξιοποίησε ο Λεντέσμα πετυχαίνοντας  το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα.

Τοτρίτο γκολ πέτυχε ο Μάρκους Μπεργκ στο 82΄. Μετά από νέα εξαιρετική κάθετη πάσα του Λεντέσμα, ο Σουηδός πλάσαρε τον Τόπελ και διαμόρφωσε το τελικό 3-0.
Διαιτητής: Ιστβάν Βαντ (Ουγγαρία)

Κίτρινες: Κουτρουμπής, Γουακάσο – Κρόνε, Άλμπρεχτσεν

Κόκκινες: Κρόνε (33΄ δεύτερη κίτρινη), Ρένοφ (52΄)