Ο Ιντέγε είχε τον τρόπο, έφτασε τα τέσσερα γκολ σε δύο αγώνες!

Με τον συνήθη ύποπτο, τον Μπράουν Ιντέγε να έρχεται αυτή τη φορά από τον πάγκο ως αλλαγή και να σκοράρει, ο Ολυμπιακός έφτασε στη νίκη-ανατροπή με 2-1 κόντρα στον Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο και έκανε το «δύο στα δύο» στο πρωτάθλημα.

Ο Νιγηριανός επιθετικός των Ερυθρόλευκων μετράει πλέον 4 γκολ σε 2 αγώνες και βρίσκονται στην κορυφή των σκόρερ της Super League. Ο «γηραιός» τελείωσε το παιχνίδι με παίκτη λιγότερο, λόγω της δικαιολογημένης αποβολής του Ιντζόγλου (με 2η κίτρινη κάρτα) στο 90´.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια, καθώς μόλις στο 5´ ο Περόνε με αριστερό σουτ έκανε το 1-0. Οι γηπεδούχοι άντεξαν στη συνέχεια στην πίεση των Πειραιωτών και πήγαν στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με το υπέρ του σκορ.

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο βελτιώθηκε, άσκησε μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα του Ηρακλή, κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να φύγει από τη Θεσσαλονίκη με τους τρεις βαθμούς. Οι Ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 1-1 με το πέναλτι του Ντομίνγκες (ο Ιντζόγλου, στην προσπάθειά του να διώξει, βρήκε την μπάλα με το χέρι) και πήραν τη νίκη με 2-1 με το σουτ του Ιντέγε (75´) μετά την έξοχη κάθετη πάσα του Μάρτινς.

Ο Πάουλο Μπέντο έδωσε φανέλα βασικού στον Μπρούνο Βιάνα, ο οποίος έκανε το επίσημο ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού και είχε καλή απόδοση, ενώ ο Καρντόσο χρησιμοποιήθηκε για πρώτη φορά στο αρχικό σχήμα. Παράλληλα, επέστρεψαν ο Μάρτινς και ο Πάρντο στην ενδεκάδα, όπως και ο Καπίνο κάτω από τα δοκάρια.

Σκόρερ: 5′ Περόνε – 51′ πέν. Ντομίνγκες, 75′ Ιντέγε

Διαιτητής: Φωτιάδης (Σερρών)

Κόκκινη: 90′ Ιντζόγλου

Κίτρινες: Ρούσσος, Σαραμαντάς – Ντομίνγκες, Μάρτινς

ΗΡΑΚΛΗΣ (Παπαδόπουλος): Χουάντερσον, Καραγκούνης, Μπαρτολίνι, Ρούσσος, Σαραμαντάς, Ιντζόγλου, Αγγελόπουλος, Κούρος (62′ Πασάς), Λάμπρου (68′ Λουκίνας), Λεοζίνιο, Περόνε (79′ Μπαρέτας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέντο): Καπίνο, Φιγκέιρας, Βιάνα, Μποτία, Ντε Λα Μπέγια (27′ Ρέτσος), Μιλιβόγεβιτς, Μάρτινς, Ντομίνγκες (73′ Ιντέγε), Πάρντο (46′ Ελιουνούσι), Σεμπά, Καρντόσο.