Θρίαμβος Γκουαρντιόλα μέσα στο «σπίτι» του Μουρίνιο – «Τεσσάρες» από Λίβερπουλ, Τότεναμ και Γουότφορντ

Στην αγωνιστική δράση επανήλθε το Σάββατο η Γηραιά Αλβιόνα, έπειτα από τη διακοπή για τους αγώνες των εθνικών ομάδων για τα προκριματικά του παγκοσμίου κυπέλλου του 2018, με την 4η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ να ξεκινάει με το ντέρμπι του Μάντσεστερ στο Όλντ Τράφορντ, όπου η Σίτυ απέδρασε με το «διπλό», επικρατώντας με 1-2 της Μαν. Γιουνάιτεντ.

Οι κατά πολλούς δύο κορυφαίοι προπονητές στον κόσμο βρέθηκαν αντιμέτωποι για πρώτη φορά μετά τo «El classico» του 2012 ανάμεσα σε Μπαρτσελόνα και Ρεάλ Μαδρίτης, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα με γκολ του Κέβιν Ντε Μπρόινε στο 15ο λεπτό και τον Ιχεανάτσο να διπλασιάζει τα τέρματα των πολιτών στο 36′.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» κατόρθωσαν να ξαναμπούν στο παιχνίδι πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με το γκολ του Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς στο 42ο λεπτό, ωστόσο οι προσπάθειες που κατέβαλλαν οι γηπεδούχοι στο β’ μέρος προκειμένου να ισοφαρίσουν δεν απέδωσαν καρπούς, κι έτσι η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μένει 3 βαθμούς πίσω από την Σίτυ στη διεκδίκηση του τίτλου, με τους «μπλε» του Μάντσεστερ να συνεχίζουν με το απόλυτο 4 στα 4.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισε η νίκη της Λίβερπουλ με 4-1 απέναντι στην πρωταθλήτρια Λέστερ, η εκτός έδρας «τεσσάρα» της Τότεναμ κόντρα στην Στόουκ, αλλά και η νίκη της Γουότφορντ με 2-4, επί της Γουέστ Χαμ, όπου μάλιστα σκόραρε για πρώτη φορά με τη φανέλα της Γουότφορντ ο Χοσέ Χολέμπας.

Τέλος, η Άρσεναλ «γκέλαρε» στο Έμιρεϊτς απέναντι στη Σαουθάμπτον, παραχωρόντας ισοπαλία 1-1, ενώ συνεχίζεται η εντυπωσιακή πορεία της νεοφώτιστης Χαλ, η οποία απέδρασε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μπέρνλι με γκολ του Σνόντγκρας στο 95′.

Το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής συνεχίζεται αύριο με την αήττητη μέχρι στιγμής Τσέλσι να επισκέπτεται την έδρα της Σουόνσι και ολοκληρώνεται τη Δευτέρα με την αναμέτρηση Σάντερλαντ-Έβερτον.