«Ερυθρόλευκη» ψυχή

Ο Ολυμπιακός χάλασε τη γιορτή που έστησαν οι περίπου 8.000 φίλοι του ΠΑΟΚ στο «Παλατάκι» πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, καθώς οι Πειραιώτες επικράτησαν με 3-2 σετ και έστειλαν τη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος σε τέταρτο ματς (αυτή τη στιγμή είναι 2-1 υπέρ του «Δικέφαλου»), την Τετάρτη (13/4, 18:00).

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδείχθηκαν πολύ σκληροί για να πεθάνουν και παρόλο που ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 2-1 σετ, όρθωσαν ανάστημα και για τρίτη φορά φέτος μετά τους τελικούς του Κυπέλλου και του Λιγκ Καπ, κατάφεραν να «γυρίσουν» το ματς και να επικρατήσουν στο τάι μπρέικ, καταθέτοντας ψυχή στο φιλέ.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά και με μπροστάρη τον Σμαραγδή, κατάφεραν γρήγορα να προηγηθούν με 10-5. Οι «ερυθρόλευκοι» όμως δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν σε 13-11, όμως μετά το δεύτερο τεχικό τάι άουτ ο ΠΑΟΚ ξανάνοιξε τη διαφορά, με 21-16 και πήρε το πρώτο σετ με 25-21 χάρη σε μπλοκ του Λι.

Στη συνέχεια, αν και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0, οι Θεσσαλονικείς γρήγορα τους προσπέρασαν με 9-6. Ο Τσουκ ανέλαβε δράση και με σερί πόντους έβαλε πάλι μπροστά τον Ολυμπιακό με 9-10. Ο ΠΑΟΚ απάντησε και προηγήθηκε με 16-15, ενώ έφτασε πρώτο και στο σετ μπολ με 24-23. Ο Τσουκ όμως εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Σεπέδα και Χιμένες και οδήγησε την ομάδα στο 24-26, ισοφαρίζοντας τα σετ σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι Πειραιώτες έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ και ξέφυγαν με 6-10 και 9-14, με τους Σουλτανόπουλο, Σπίνου και Κοκκινάκη να ξεχωρίζουν. Ο Εφραιμίδης πέρασε στο ματς και βοήθησε τον ΠΑΟΚ να μειώσει σε 14-15. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο 22-23, όμως ο Κουρνέτας και ένα τραγικό λάθος του Κοκκινάκη επέτρεψαν στους «ασπρόμαυτους» να «κλέψουν» το σετ και να προηγηθούν 2-1.

Η εικόνα του Ολυμπιακού, ήταν ίδια στο τέταρτο σετ με τη διαφορά όμως ότι αυτή τη φορά οι Πειραιώτες δεν άφησαν το σετ να πάει χαμένο. Με τα σερβίς των Εγκλενσκαλνς και Τσουκ ξέφυγαν ακόμη και με +8 (12-20), παίρνοντας το σετ με 17-25 για το 2-2.

Το τάι μπρέικ πήγαινε πόντο-πόντο, μέχρι που ο Εγκλενσκαλνς έδωσε προβάδισμα με 5-8 στον Ολυμπιακό. Ο ΠΑΟΚ πλησίασε ξανά και μείωσε σε 8-10, όμως εκεί ο Τσουκ ανέλαβε ξανά και σε συνδυασμό με ένα μπλοκ του Σπίνου έγινε το 8-15 που έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Τα σετ: 25-21, 24-26, 25-23, 17-25, 8-15

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 12 (7/29 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 40% υπ – 13% άριστες), Κουρνέτας 1 (1/1 επ), Σεπέδα 16 (15/47 επ, 1 μπλοκ), Λι 11 (8/16 επ, 3 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/15 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 9 (8/18 επ, 1 μπλοκ, 42% υπ – 16% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ – 21% άριστες), Ντίνας, Τερζής, Σαμπανάϊ 1 (άσσος), Τακουρίδης 1 (1/1 επ), Εφραιμίδης (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 78% υπ – 22% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 6 (2/7 επ, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1/2 επ), Έγκλεσκαλνς 11 (11/37 επ), Τσουκ 20 (19/38 επ, 1 μπλοκ, 23% υπ – 8% άριστες), Όγκουρτσακ 3 (2/9 επ, 1 μπλοκ, 22% υπ – 11% άριστες), Σπίνου 15 (10/13 επ, 5 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 46% υπ – 29% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Κοκκινάκης 10 (10/23 επ, 55% υπ – 45% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (μπλοκ), Σφενδυλάκης.