Γλυκιά ήττα ΠΑΟ στη Πόλη από την Φενέρ

Με ήττα  82-75 από την Φενέρ στην Κωνσταντινούπολη, έκανε πρεμιέρα ο Παναθηναϊκός στο Top – 16 της Euroleague. Aν και οι πράσινοι βρέθηκαν να χάνουν 14-0(!) έκαναν το come back παίρνοντας προβάδισμα 56-58 αλλά η έλλειψη δυνάμεων και λύσεων σε κάθε πλευρά του παρκέ, στην τελευταία περίοδο, αποδείχθηκε καταλυτική. Σημαντικό ρόλο βέβαια, έπαιξε το γεγονός ότι ο Δημήτρης Διαμαντίδης τραυματίστηκε στην δεύτερη περίοδο και αποχώρησε χωρίς να επιστρέψει για το υπόλοιπο παιχνίδι, με έντονες ενοχλήσεις στον προσαγωγό.
Με τον Ντατόμε να δείχνει ότι είναι σε δαιμονιώδη βραδιά, οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκαν με 14-0(!) στην πρώτη περίοδο έχοντας 4/4 σουτ στις πρώτες επιθέσεις τους. Το πρώτο καλάθι γις τους φιλοξενούμενους ήρθε με σουτ του Γκιστ από τα 6.75, ενώ παρά την κάκιστη εικόνα της άμυνας και τα χαμένα ριμπάουντ, ο Ραντούλιτσα σκοράροντας 8 σερί πόντους έριξε τη διαφορά στο 19-11. Οι Τούρκοι δεν πτοήθηκαν κρατώντας όμως σταθερό προβάδισμα άνω των 10 πόντων στη συνέχεια, όμως ο Γιάνκοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία στη λήξη της περιόδου, για το 28-18.
Με δύο «κολλητά» τρίποντα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός έριξε τη διαφορά στους 7 (31-24) αναγκάζοντας τον Ομπράντοβιτς να ζητήσει άμεσα τάιμ άουτ. Ο Κούζμιτς άρχισε να πιέζει στην άμυνα, ο Πάβλοβιτς, με την συνδρομή των Ραντούλιτσα και Γιάνκοβιτς τράβηξαν το κουπί στην επίθεση, ο Διαμαντίδης (5 ασίστ) ανέλαβε την οργάνωση και ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο όντας οριακά πίσω στο σκορ με 46-43. Δεν έδειχνε όμως ικανός να ολοκληρώσει την αντεπίθεση, αφού τα προβλήματα όπως ο τραυματισμός του Διαμαντίδη και το «πελάγωμα» των Καλάθη και Φελντέιν δεν μπορούσαν να διαχειριστούν εύκολα.
Με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, τα προβλήματα μεγάλωσαν, αφού Καλάθης, Ραντούλιτσα και Γκιστ, φορτώθηκαν με τρία φάουλ έκαστος δένοντας τα χέρια του Τζόρτζεβιτς στο ροτέισον. Ωστόσο η άμυνα έσφιξε αρκετά και ο Παππάς με τέσσερις προσωπικούς πόντους ισοφάρισε, για να έρθει ο Πάβλοβιτς και να δώσει το προβάδισμα στους πράσινους με 56-58, στα 1’39» πριν τη λήξη της περιόδου. Η χαρά όμως δεν κράτησε για πολύ, αφού στο χρόνο που απέμενε, η Φενέρ έκναε ένα επιμέρους σκορ 6-0 μπαίνοντας ξανά σε θέση ισχύος με 62-58.
Στο τελευταί δεκάλεπτο, η προβληματική επίθεση των φιλοξενούμενων καθόρισε την έκβαση του αγώνα, παρά την πολύ καλή άμυνα που εφάρμοζαν. Μόνη στιγμή που σκόραραν σε σετ-παιχνίδι ήταν απίστευτο τρίποντο του Καλάθη στη λήξη του χρόνου της επίθεσης στα 8,5 λεπτά (μείωσε 64-61), ενώ επί έξι λεπτά, σκόραραν μόνο με βολές, μέχρι ο Καλάθης να κλέψει από τον Ντίξον και να βγάλει ασίστ στον Γκιστ για το 75-72, τρία λεπτά πριν το τέλος.
Κάπου εκεί όμως κατέρρευσαν από δυνάμεις οι πάικτες του εξάστερου, με την Φενέρ να κάνει πάρτι! Αυτός που έδωσε την χαριστική βολή , ήταν ένα πρώην παίκτης του Ολυμπιακού, ο Πέρο Άντιτς, που ευστόχησε σε τρίποντο με 1’08» να απομένουν για να διαμορφώσει το +10 (82-72) υπέρ της ομάδας του, που κυνηγούσε την τελική διαφορά της νίκης. Ο Τζέιμς Γκιστ απάντησε με δικό του τρίποντο στα 53» με το -7 (82-75), ενώ ο Φελντέιν αστόχησε σε τρίποντο από την baseline, στο τελευταίο σουτ του ματς, με το οποίο θα μπορούσε να μειώσει ακόμη περισσότερο τη διαφορά της ήττας
Τα δεκάλεπτα: 28-18, 46-43, 62-58, 82-75.
ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Χίκμαν 2, Ούντο 16 (8/11 δίπ., 7 ριμπ.), Άντιτς 12 (3), Μπογκντάντοβιτς 12 (2), Σλούκας 4 (0/3 δίπ., 0/3 τρίπ., 4/4 βολ.), Βέσελι 12 (6 ριμπ.), Κάλινιτς, Ντίξον 9 (1/5 τρίπ.), Ντατόμε 15 (2).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10, Γιάνκοβιτς 8 (2), Φώτσης 6 (2), Ραντούλιτσα 14 (5/7 δίπ., 6 ριμπ.), Παππάς 6, Φελντέιν (0/2 δίπ., 0/5 τρίπ.), Διαμαντίδης 5 (1), Γκιστ 14 (3), Καλάθης 9 (1 τρίπ., 6 λαθ.), Κούζμιτς 3.