Ανετα ο ΠΑΟΚ 2-1 τον Παναιτωλικό πριν την Φιορεντίνα

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI
Με χαρακτηριστική άνεση ο ΠΑΟΚ κέρδισε στην πρεμιέρα της Super League (σ.σ. η 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος) 2-1 τον Παναιτωλικό, έχοντας δύο δοκάρια και αμέτρητες ευκαιρίες για να ανεβάσει κι άλλο το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ με το… καλημέρα άνοιξε το σκορ. Μόλις στο 2’ ο Μπίσεσβαρ με πλασέ έκανε το 1-0 και έδιωξε το άγχος της πρεμιέρας για την ομάδα του Ιβιτς. Αυτό το γκολ έδωσε φτερά στον ΠΑΟΚ και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Παναιτωλικού. Στο 27’ ο Ροντρίγκεζ έδωσε στον Αθανασιάδη κι αυτός με τακουνάκι έπαιξε το 1-2 με τον συμπαίκτη του να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακίδη και να κάνει το 2-0.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Αθανασιάδης, μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα με την ομάδα του Παναιτωλικού να έχει συνέχεια παθητικό ρόλο. Στο 51’ ο Μπίσεσβαρ έχασε μοναδική ευκαιρία, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ. Εφτά λεπτά αργότερα ο Μπίσεσβαρ ολομόναχος έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 76’ ο Ροντρίγκεζ σούταρε ο Κυριακίδης απέκρουσε και ο Περέιρα σε κενή εστία κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ! Στο 81’ ο ΠΑΟΚ φάουλ του Περέιρα σταμάτησε στο δοκάρι του Κυριακίδη.

Στο 91’ ο Βαρέλα έκανε τραγικό λάθος, ο Ουάρντα το εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό 2-1.

Διαιτητής: Κιοτζένης (Ξάνθης)

Κάρτες: Μουνιόζ

ΠΑΟΚ (Βλάνταν Ιβιτς): Γλύκος, Μάτος, Τζαβέλλας, Κρέσπο, Βαρέλα, Κάνιας, Τσίμιροτ (83’ Πέλκας), Μπίσεσβαρ (67’ Σάχοφ), Ροντρίγκες, Τζάλμα Κάμπος, Αθανασιάδης (67’ Περέιρα).

Παναιτωλικός (Γιάννης Μαντζουράκης): Κυριακίδης, Τσοκάνης, Κούσας, Χαντακιάς, Μύγας (78’ Μουνιόζ), Μάκος, Μάρκος Πάουλο, Ουάρντα, Φερέιρα (46’ Λεντέσμα), Τομάν, Μαρκόφσκι (60’ Κλέσιο).