Θρίλερ στη Μαδρίτη με νικήτρια την Ρεάλ (87-84) – Αγωνία στον Παναθηναϊκό για Γκιστ

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σκληρά στη Μαδρίτη αλλά ηττήθηκε στο τέλος από την πιο ψύχραιμη και εύστοχη Ρεάλ με 87-84 για την EuroLeague. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ βγήκε διπλά χαμένη, καθώς τραυματίστηκε ο Γκιστ στην τελευταία περίοδο και αποχώρησε από το παρκέ.

Οι «πράσινοι» πληγώθηκαν σημαντικά από την αποχώρηση του Γκιστ (με πρόβλημα στον αριστερό προσαγωγό) στα 7´32´´ πριν από τη λήξη του αγώνα, ωστόσο δεν κατέθεσαν τα όπλα, αντίθετα πέρασαν και μπροστά στο σκορ, όμως στο φινάλε δύο λάθη του Φεντέιν που έκανε εξαιρετικό ματς στοίχισαν και οι γηπεδούχοι άρπαξαν την ευκαιρία και τη νίκη. Στο «τριφύλλι» κοιτούν πια το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό την Παρασκευή (21:45) στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Ο Φελντέιν ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 19 πόντους έχοντας 6/7 τρίποντα, αλλά ταυτόχρονα ήταν και ο μοιραίος παίκτης της ομάδας του στο τέλος, αφού 7´´ πριν το τέλος δεν σιγούρεψε την κατοχή της μπάλας δίνοντας το δικαίωμα στη Ρεάλ για μία επιπλέον επίθεση. Οι Μαδριλένοι εκμεταλλεύτηκαν το δώρο, ενώ στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού, ο Ρίβερς υπό πίεση στην εκπνοή αστόχησε από τη γωνία σε τρίποντο στην προσπάθεια να στείλει το ματς στην παράταση.

Εντυπωσιακός από πλευράς Ρεάλ ήταν ο Γιουλ που πέτυχε 30 πόντους και εξελίχτηκε σε «δήμιο» των «πρασίνων».

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 53-50, 72-68, 87-84

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ράντολφ 12 (1), Ντρέιπερ 2, Ρούντι 8 (2), Ντόνσιτς, Ματσιούλις 9 (2), Ρέγιες, Αγιόν 8, Κάρολ 6, Χάντερ 4, Γιούλ 30 (4), Τόμπκινς 8 (2).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Σίνγκλετον 13 (1), Νίκολς, Ρίβερς 8 (1), Μποχωρίδης, Φώτσης, Παππάς 8 (1), Φελντέιν 19 (6/7 τρίπ.), Γκιστ 8, Μπουρούσης 13 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Καλάθης 15 (2 τρίπ., 4 ριμπ., 9 ασ.).

ÑÅÁË ÌÁÄÑÉÔÇÓ - ÐÁÍÁÈÇÍÁÉÊÏÓ (ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2016-2017)