Τα ρέστα του στην Πόλη

Η πρόκριση για τον Ολυμπιακό στο Final 4 περνάει από την Κωνσταντινούπολη. Οι Ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν από την Αναντολού Εφές (71-73) στο ΣΕΦ, το σκορ έγινε 1-1 στη σειρά των play offs της EuroLeague και πλέον θα πρέπει να «σπάσουν» την έδρα των Τούρκων την επόμενη εβδομάδα προκειμένου να πάρουν το εισιτήριο για τα τελικά της διοργάνωσης.

Ο Βασίλης Σπανούλης και ο Γιώργος Πρίντεζης, οι οποίοι πέτυχαν από 20 πόντους, έκαναν ότι περνούσε από τα χέρια τους για να δώσουν την νίκη στον Ολυμπιακό, αλλά το μοναδικό στήριγμά τους ήταν ο Γκριν (10π.), που αστόχησε όμως στο κρίσιμο τρίποντο στο φινάλε.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ο Ολυμπιακός στο δεύτερο χάρη στις προσπάθειες του Σπανούλη και του Γκριν από την περιφέρεια, κατάφεραν να πάνε στο ημίχρονο στα αποδυτήρια με αέρα +7 πόντων (44-37).

Οι Πειραιώτες έλεγχαν τον ρυθμό του αγώνα, διατήρησαν το προβάδισμα στο σκορ και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά στην τελευταία περίοδο ξεκίνησαν νωθρά, η Εφές έκανε ένα 0-5 και στο 32´ βρέθηκαν να χάνουν με 54-56.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και μέσα στο επόμενο τρίλεπτο έκανε ένα επιμέρους 11-2 και το σκορ στο 35´ έγινε το 65-58, με τους ερυθρόλευκους οπαδούς να πανηγυρίζουν στις εξέδρες.

Η Εφές όμως έκανε ένα σερί 0-8 με τα τρίποντα των Ερτέλ και Γκρέιντζερ που μείωσαν σε 65-64 και το σουτ δύο πόντων του Μπράουν οδήγσε στο 65-66 στο 37′.

Σε εκείνο το σημείο ανέλαβε δράση ο Πρίντεζης κάνοντας το 71-69 υπέρ του Ολυμπιακού, αλλά στη συνέχεια ήρθε η απάντηση από τους Γκρέιντζερ και Κερκ για το 71-73. Ο Ολυμπιακός στα 8» είχε την ευκαιρία να πάρει το ματς,, αλλά ο Γκριν ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-37, 54-51, 71-73

Ολυμπιακός: Γκριν 10, Μπιρτς 3, Γιανγκ 4(5ρ), Παπαπέτρου 3(1), Σπανούλης 20(6/10τρ, 6ασ, 5λ), Γουότερς, Αγραβάνης 2, Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 20(1/3τρ, 6ρ), Παπανικολάου 7(1/6τρ, 6ρ), Μάντζαρης.

Αναντολού Εφές: Τόμας 2, Χάνικατ 15(2/7τρ, 9ρ), Μπαλμπάι 4, Μπράουν 6, Οσμάν 3(1/4τρ), Γκρέιντζερ 9(1/4τρ), Ερτέλ 5(1/5τρ), Πολ 7(1), Ντάνστον 16(5/6δ, 4ρ, 5ασ), Κερκ 6.