Σταμάτησε το σερί της ΑΕΚ, ήττα από τη Γαλατασαράι με 86-73 στο ΟΑΚΑ

Το σερί των εννέα νικών της ΑΕΚ σταμάτησε απόψε η Γαλατασαράι στο ΟΑΚΑ για την 7η αγωνιστική του Eurocup, καθώς η «Ένωση» ηττήθηκε με 86-73. Έτσι, οι Τούρκοι έμειναν στην κορυφή του 6ου ομίλου με ρεκόρ 6-1, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» που έχασαν μετά από 35 ημέρες έχουν συγκομιδή 4-3.

Η ΑΕΚ αγωνίστηκε υπό την παρουσία 9.000 οπαδών του «Δικέφαλου», αλλά και παίκτες του ποδοσφαιρικού τμήματος, ενώ δίπλα στον Μάκη Αγγελόπουλο βρέθηκε και ισχυρός άνδρας της «Ένωσης», Δημήτρης Μελισσανίδης.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυνατά από τα πρώτα δευτερόλεπτα χτίζοντας διψήφια διαφορά πόντων πολύ γρήγορα, με τους γηπεδούχους να είναι εξαιρετικά άστοχοι μετρώντας μόλις 1/8 τρίποντα στην περίοδο και το πρώτο της καλάθι εντός πεδιάς να έρχεται ύστερα από 5 λεπτά αγώνα από τον Χέρστον. Έτσι φυσιολογικά η πρώτη περίοδος βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 23-15.

Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκαν οι ομάδες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, η λήξη του οποίου έστειλε στα αποδυτήρια την ΑΕΚ με 9 πόντους πίσω στο σκορ (37-46). Σε αυτό το διάστημα η στατιστική έγραψε 68% στα δίποντα για τους φιλοξενούμενους (15/22) την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» έσπαγαν τα καλάθια με 6/15 δίποντα και 6/17 τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ έφτασε πολύ κοντά στην ολική επαναφορά, ρίχοντας τη διαφορά στο καλάθι (56-58) στο 27′ χάρη σε ένα ξέσπασμα του Χέρστον. Οι Τούρκοι, παρόλα αυτά, είχαν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου πάλι τη διαφορά στο σκορ υπέρ τους (58-63) χάρη σε δύο εύστοχες βολές του Μίτσοφ.

Η ΑΕΚ προσπάθησε στο τελευταίο δεκάλεπτο να ροκανίσει τη διαφορά και έφτασε στο -8 με καλάθι του Κατσίβελη, παίζοντας παράλληλα ασφυκτική άμυνα, όμως οι Τούρκοι άντεξαν στην πίεση και έτσι έφυγαν από το ΟΑΚΑ με το υπέρ τους 86-73.

Παρά την ήττα, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα διατηρεί ακόμα ελπίδες για πρόκριση στη φάση των 32 της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-46, 58-63, 73-86.

ΑΕΚ (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 2, Σάκοτα 3, Χέρστον 20, Μιλόσεβιτς 9, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 26 (11 ριμπ.), Κάρτερ 8, Κατσίβελης 3, Καλαμπόκης, Μαυροειδής, Γουόρεν 2.

Γαλατασαράι (Αταμάν): Σιλμπ 12, ΜακΚόλουμ 24, Μίτσοβ 18, Ντόρσεϊ 10, Εντγκέ 6, Αράρ, Τουρκγιλμάζ, Λάσμε 4, Σανλί, Γκριν 5, Γκιουλέρ 5, Κοκσάλ 5.