Στα δύσκολα… «μίλησε» ο Μπουρούσης, Παναθηναϊκός – Νταρουσάφακα 86-80

Ο Γιάννης Μπουρούσης έκανε τη διαφορά στις κρίσιμες στιγμές προς το τέλος του αγώνα και ο Παναθηναϊκός έφτασε σε μία δύσκολη όσο και πολύτιμη νίκη απέναντι στην Νταρουσάφακα με 86-80 για την 9η αγωνιστικής της EuroLeague. Οι «πράσινοι» ήταν τριπλά κερδισμένοι, αφού επέστρεψε ο Τζέιμς και έκανε το ντεμπούτο του ο Γκάμπριελ και μετρούν πια στη διοργάνωση 5 νίκες και 4 ήττες.

Ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε μπροστά σε μισοάδειες εξέδρες, γεγονός που προκάλεσε την δυσαρέσκεια των ανθρώπων του τριφυλλιού, αλλά ο Τσάβι Πασκουάλ και οι παίκτες του είχαν το μυαλό του στο παρκέ και μετά από δύο ήττες, κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες στην EuroLeague.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και απέκτησαν αέρα 5 πόντων στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου, ενώ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +14 στο 19´ (46-32), κλείνοντας το ημίχρονο με +12 (46-34).

Η Νταρουσάφακα αντέδρασε στη συνέχεια έκλεισε την ψαλίδα φτάνοντας στο -4 στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (64-60). Έκτοτε οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το προβάδισμα (76-77) στο 37´.

Ο Καλάθης με λέι απ έκανε το 78-77 και ο Σίνγκλετον με κλέψιμο και κάρφωμα το 80-77. Ο Ουαναμέικερ είχε 1/2 βολές (80-78) και ο Μπουρούσης έσωσε την επίθεση του Παναθηναϊκού με φόλοου (82-78), πριν απαντήσει ο Ουαναμέικερ (82-80). Οι φιλοξενούμενοι έστειλαν στις βολές τον Μπουρούση, ο οποίος με 2/2 ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη για τους «πράσινους» (84-80), με τον Παππά σκοράρει στο φινάλε διαμορφώνοντας το 86-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 46-34, 64-60, 86-80