Σάκοτα, Βασιλειάδης και Ντίξον οδήγησαν την ΑΕΚ στη νίκη εναντίον της Παρτιζάν

Η ΑΕΚ κέρδισε 91-81 την Παρτιζάν στο ΟΑΚΑ και μετράει πλέον 4 νίκες και 2 ήττες στον όμιλό της στο FIBA Champions League. Η Ένωση κοιτάει την δεύτερη θέση, καθώς η Μπεσίκτας είναι αήττητη.

Ο Ντούσαν Σάκοτα ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ και τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 6/6 βολές) σε 19 λεπτά συμμετοχής. Πολύ καλοί ήταν και οι Βασιλειάδης, Ντίξον, ενώ από τους Σέρβους καλύτερη εμφάνιση έκανε ο Χάτσερ.

Ο Γιούρι Ζντοβτς κρατάει κυρίως το αποτέλεσμα και όχι την απόδοση των παικτών του και όλοι μαζί έχουν το μυαλό τους πια στο ντέρμπι κορυφής του πρωταθλήματος με τον Ολυμπιακός στο ΣΕΦ το Σάββατο.

Η ΑΕΚ πήρε από νωρίς το προβάδισμα στο σκορ και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +8 (22-14). Διαφορά που πήγε στο +10 στο κλείσιμο του ημιχρόνου (43-33). Και εκεί που ήταν στρωμένος ο δρόμος για μια εύκολη νίκη, η Ένωση έκανε εύκολα δύσκολα.

Η Παρτιζάν μείωσε στο καλάθι στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου (64-62) δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν ότι μπορούσαν να πάρουν κάτι από το παιχνίδι. Τελικά, η αντίδραση της ΑΕΚ στην τελευταία περίοδο έφερε το +14 (86-73) τρία λεπτά πριν από το τέλος, με το ματς να τελειώνει τους «κιτρινόμαυρους» να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 42-33, 64-62, 91-81

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7(1), Σάκοτα 19(3), Βασιλειάδης 16(4), Μιλόσεβιτς 10(1), Ντίξον 15, Λαρεντζάκης 2, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 3, Μαυροειδής 10, Γουίλιαμς 9(1).

ΠΑΡΤΙΖΑΝ (Τζίκιτς): Ρόμπινσον 7(2), Ρατκόβιτσα 10(1), Βράμπατς 2, Μαρίνκοβιτς 13(3), Μπίρτσεβιτς 12 (11 ριμπάουντ), Κοπρίβιτσα 5, Άντριτς 5(1), Χάτσερ 18(2), Καράχοντζιτς 3(1), Λούκοβιτς 6.