Με κορυφαία την Δημητράκου, ο Ολυμπιακός συνέτριψε 74-43 τον Παναθηναϊκό

Ο Ολυμπιακός δεν συνάντησε καμία δυσκολία απέναντι στον Παναθηναϊκό τον οποίο διέλυσε με σκορ 74-43 στο κλειστό της Γλυφάδας για την Α1 Γυναικών στο μπάσκετ. Οι «ερυθρόλευκες» συνεχίζουν αήττητες στη διοργάνωση, καθώς έκαναν το «6 στα 6» και δείχνουν να μην έχουν αντίπαλες στις εγχώριες διοργανώσεις.

Εντυπωσιακή από τις νικήτριες ήταν η Ζωή Δημητράκου που πέτυχε 27 πόντους έχοντας 5/5 τρίποντα, όλα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ελληνίδα φόργουορντ ήταν η MVP του αγώνα και εκείνη που εκτόξευσε στο β´ μέρος την διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού.

Το άσχημο για την προπονήτρια της πειραϊκής ομάδας, Ελένη Καπογιάννη ήταν πως αποχώρησε από το παιχνίδι τραυματίας η Κάιζερ και της τοποθετήθηκε κολάρο.

Σχετικά με το παιχνίδι, το πρώτο ημίχρονο ήταν κακό και με χαμηλό σκορ, αφού οι παίκτριες των δύο ομάδων έκαναν αρκετά λάθη και ήταν ιδιαίτερα άστοχες (9/24 δίποντα ο Ολυμπιακός και 4/23 ο Παναθηναϊκός).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός πάτησε το πόδι στο γκάζι και με εύστοχα σουτ από την περιφέρεια εκτόξευσε την διαφορά στο +20 (49-29) στο 28′. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός έλεγξε τον ρυθμό και πήγε την διαφορά στο +31 (74-43).

Τα δεκάλεπτα: 11-7, 26-21, 51-32, 74-43

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Γκοτζή, Σταμάτη, Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 4, Κάιζερ 6, Μάλτση 8, Παπαμιχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10, Δημητράκου 27, Κοσμά 3, Καλτσίδου 10.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρέκας): Μούλη 4, Σμιθ, Καλαμπάκου 3, Πράπα, Σλούκα 3, Διέλα 9, Έιβερι 10, Εζέτζα-Τσινάσα, Χάμπτον 14.