Ο Κρισάντους έδωσε τη λύση, ΑΕΚ – Ατρόμητος 1-0 (pics)

Με το πρώτο γκολ του Μακόλεϊ Κρισάντους στο πρωτάθλημα με την κιτρινόμαυρη φανέλα, στο 82ο λεπτό, κι ενώ είχε περάσει τρία λεπτά νωρίτερα ως αλλαγή στο ματς αντί του Βάργκας, η ΑΕΚ επιβλήθηκε 1-0 του Ατρόμητου στο ΟΑΚΑ, ο οποίος είχε δοκάρι στις καθυστερήσεις (92´) σε κεφαλιά (ήταν σε θέση οφσάιντ) του Μπάλα.

Η ΑΕΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά ο Ατρόμητος ήταν καλά στημένος με τους παίκτες του να κλείνουν τους χώρους στο κέντρο και την άμυνα, αλλά προδόθηκε στο τέλος, από στημένη φάση (φάουλ) και το όχι αποτελεσματικό μαρκάρισμα πάνω στον Κρισάντους.

Ἐτσι, η «Ένωση» ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας και βρίσκεται πάντα μέσα στους στόχους της σε ότι αφορά τη Super League. Ο Ατρόμητος, όμως, που είχε γκολ με τον Πίτου (6´) στο ματς αλλά σωστά υποδέχτηκε σε θέση οφσάιντ, έχασε κι άλλο έδαφος και παραμένει αρκετά χαμηλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Το παιχνίδι παρακολούθησε από τα επίσημα του ΟΑΚΑ ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ, Αλεσάντρο Σοάρες.

Όπως σε όλα τα παιχνίδια της αγωνιστικής, έτσι και στο Ολυμπιακό Στάδιο τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Βασίλη Κοντοβαζαινίτη.

ΑΕΚ: Μπαρόχα, Γκάλο, Τζανετόπουλος, Λαμπρόπουλος, Ντίντακ, Μάνταλος, Γιόχανσον, Βάργκας (79′ Κρισάντους), Πλατέλλας (60′ Μπουονανότε), Μπαρμπόσα (88′ Κορδέρο), Αραβίδης.

Ατρόμητος: Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Φυτανίδης, Λαζαρίδης, Κοντοές, Γοδόι (83΄Λε Ταλέκ), Ουσέρο (69′ Μπάλλας), Πίτου Γκαρσία, Ούμπιδες, Ναπολεόνι, Μαρσελίνιο (79′ Μπρίτο).