Νωρίς τα ντέρμπι στο πρωτάθλημα μεταξύ Ολυμπιακού, ΠΑΟ, ΑΕΚ, ΠΑΟΚ

Ναι μεν δεν προέκυψε το πολύ μεγάλο παιχνίδι στην πρεμιέρα της Super League κατά την διάρκεια της κλήρωσης που πραγματοποιήθηκε για την σεζόν 2015-16, ωστόσο τα ντέρμπι είναι αρκετά νωρίς και θα ανέβει πολύ γρήγορα το θερμόμετρο. Από την 4η έως την 11η αγωνιστική θα πάρει «φωτιά» το πρωτάθλημα, καθώς αναμένεται να δοθούν σκληρές μάχες.

Σχετικά με την πρεμιέρα του πρωταθλήματος, ο νταμπλούχος Ολυμπιακός υποδέχεται τον Πανιώνιο στο Καραϊσκάκη, ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στο Αγρίνιο για το παιχνίδι με τον Παναιτωλικό, η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει τον Πλατανιά και ο ΠΑΟΚ θα αντιμετωπίσει την Ξάνθη στην Τούμπα.

Ας δούμε όμως αναλυτικά, τα ντέρμπι και το πρόγραμμα του πρωταθλήματος της περιόδου 2015-16. Το πρώτο ντέρμπι της σεζόν θα διεξαχθεί την 4η αγωνιστική, όπου θα υποδεχτεί την ΑΕΚ στην Τούμπα.

Την 6η αγωνιστική, ο «Δικέφαλος του βορρά» θα φιλοξενήσει τον Ολυμπιακό.

Την 7η αγωνιστική, οι «ερυθρόλευκοι» θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη και ο Ηρακλής τον ΠΑΟΚ στο Καυτανζόγλειο.

Την 8η αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ θα δώσει το τρίτο συνεχόμενο σπουδαίο ματς στην έδρα του, με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό.

Οι «πράσινοι» την 9η αγωνιστική θα υποδεχτούν την ΑΕΚ στη Λεωφόρο και την 11η τον Ολυμπιακό.

Τα ντέρμπι του πρωταθλήματος:

4η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – ΑΕΚ (19-20-21/09)

6η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός (3-4-5/10)

7η αγωνιστική: Ολυμπιακός – ΑΕΚ (17-18-19/10)

7η αγωνιστική: Ηρακλή – ΠΑΟΚ (17/-18-19/10)

8η αγωνιστική: ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός (24-25-26/10)

9η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – ΑΕΚ (31/10 και 1-2/11)

11η αγωνιστική: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (21-22-23/11)

Η πρεμιέρα του πρωταθλήματος που θα διεξαχθεί στις 22, 23 και 24 Αυγούστου, έχει ως εξής:

Ομάδα Β (Βέροια*) – ΠΑΣ Γιάννινα

Πανθρακικός – Αστέρας Τρίπολης

ΠΑΟΚ – Ξάνθη

Παναιτωλικός – Παναθηναϊκός

ΑΕΚ – Πλατανιάς

Καλλονή – Ηρακλής

Ατρόμητος – Ομάδα Α (Κέρκυρα*)

Ολυμπιακός – Πανιώνιος

Η κλήρωση είχε δύο άγνωστους Χ, την ομάδα Α και την ομάδα Β, καθώς εκκρεμεί η παρουσία της Κέρκυρας και της Βέροιας στο νέο πρωτάθλημα. Η πρώτη πήρε το εισιτήριο της ανόδου, αλλά αντιμετωπίζουν το ενδεχόμενο της αποβολής από το πρωτάθλημα λόγω εικονικής, όπως έκρινε η Επιτροπή Επαγγελματικού Αθλητίσμού, μεταβίβασης των μετοχών της ΠΑΕ το προηγούμενο καλοκαίρι. Η ΕΕΑ εισηγήθηκε τον υποβιβασμό του συλλόγου κατόπιν εξέτασης της υπόθεσης μετά από σχετική καταγγελία του Εργοτέλη. Η δεύτερη απουσίασε από την κλήρωση, καθώς ο Λεβαδειακός έχει προσφύγει στο Διαιτητικό Δικαστήριο για το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό το 2013. Η Βέροια αθωώθηκε τόσο σε πρώτο όσο και σε β’ βαθμό, αλλά οι Βοιωτοί επιμένουν… 

Το πρόγραμμα του πρωταθλήματος:

1η Αγωνιστική 22-23-24/9/15

Ολυμπιακός-Πανιώνιος

Παναιτωλικός-Παναθηναϊκός

ΠΑΟΚ-SKODA Ξάνθη

Πανθρακικός-Αστέρας Τρ.

Καλλονή-Ηρακλής

Ομάδα Β (Βέροια)-ΠΑΣ Γιάννινα

Πανθρακικός-Αστέρας Τρ.

ΑΕΚ-Πλατανιάς

Ατρόμητος-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

 

2η Αγωνιστική 29-30-31/8/15

Πανθρακικός-Ομάδα Β (Βέροια)

ΠΑΣ Γιάννινα-ΠΑΟΚ

Αστέρας Τρ.-Παναιτωλικός

SKODA Ξάνθη-ΑΕΚ

Παναθηναϊκός-Καλλονή

Πλατανιάς-Ατρόμητος

Ηρακλής-Πανιώνιος

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Ολυμπιακός

 

3η Αγωνιστική 12-13-14/9/15

Ομάδα Β (Βέροια)-ΠΑΟΚ

Παναιτωλικός-Πανθρακικός

ΑΕΚ-ΠΑΣ Γιάννινα

Καλλονή-Αστέρας Τρ.

Ατρόμητος-SKODA Ξάνθη

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός

Ολυμπιακός-Πλατανιάς

Ηρακλής-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

 

4η Αγωνιστική 19-20-21/9/15

Παναιτωλικός-Ομάδα Β (Βέροια)

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ

Πανθρακικός-Καλλονή

ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος

Αστέρας Τρ.-Πανιώνιος

SKODA Ξάνθη-Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Πλατανιάς-Ηρακλής

 

5η Αγωνιστική 26-27-28/9/15

Ομάδα Β (Βέροια)-ΑΕΚ

Καλλονή-Παναιτωλικός

Ατρόμητος-ΠΑΟΚ

Πανιώνιος-Πανθρακικός

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Αστέρας Τρ.

Ηρακλής-SKODA Ξάνθη

Παναθηναϊκός-Πλατανιάς

 

6η Αγωνιστική 3-4-5/10/15

Καλλονή-Ομάδα Β (Βέροια)

ΑΕΚ-Ατρόμητος

Παναιτωλικός-Πανιώνιος

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός

Πανθρακικός-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

ΠΑΣ Γιάννινα-Ηρακλής

Αστέρας Τρ.-Πλατανιάς

SKODA Ξάνθη-Παναθηναϊκός

 

7η Αγωνιστική 17-18-19/10/15

Ομάδα Β (Βέροια)-Ατρόμητος

Πανιώνιος-Καλλονή

Ολυμπιακός-ΑΕΚ

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Παναιτωλικός

Ηρακλής-ΠΑΟΚ

Πλατανιάς-Πανθρακικός

Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα

Αστέρας Τρ.-SKODA Ξάνθη

 

8η Αγωνιστική 24-25-26/10/15

Πανιώνιος-Ομάδα Β (Βέροια)

Ατρόμητος-Ολυμπιακός

Καλλονή-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

ΑΕΚ-Ηρακλής

Παναιτωλικός-Πλατανιάς

ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός

Πανθρακικός-SKODA Ξάνθη

ΠΑΣ Γιάννινα-Αστέρας Τρ.

 

9η Αγωνιστική 31/10 & 1-2/11/15

Ομάδα Β (Βέροια)-Ολυμπιακός

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Πανιώνιος

Ηρακλής-Ατρόμητος

Πλατανιάς-Καλλονή

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ

SKODA Ξάνθη-Παναιτωλικός

Αστέρας Τρ.-ΠΑΟΚ

ΠΑΣ Γιάννινα-Πανθρακικός

 

10η Αγωνιστική 7-8-9/11/2015

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Ομάδα Β (Βέροια)

Ολυμπιακός-Ηρακλής

Πανιώνιος-Πλατανιάς

Ατρόμητος-Παναθηναϊκός

Καλλονή-SKODA Ξάνθη

ΑΕΚ-Αστέρας Τρ.

Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα

ΠΑΟΚ-Πανθρακικός

 

11η Αγωνιστική 21-22-23/11/2015

Ομάδα Β (Βέροια)-Ηρακλής

Πλατανιάς-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός

SKODA Ξάνθη-Πανιώνιος

Αστέρας Τρ.-Ατρόμητος

ΠΑΣ Γιάννινα-Καλλονή

Πανθρακικός-ΑΕΚ

ΠΑΟΚ-Παναιτωλικός

 

12η Αγωνιστική 28-29-30/11/15

Πλατανιάς-Ομάδα Β (Βέροια)

Ηρακλής-Παναθηναϊκός

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-SKODA Ξάνθη

Ολυμπιακός-Αστέρας Τρ.

Πανιώνιος-ΠΑΣ Γιάννινα

Ατρόμητος-Πανθρακικός

Καλλονή-ΠΑΟΚ

ΑΕΚ-Παναιτωλικός

 

13η Αγωνιστική 5-6-7/12/15

Ομάδα Β (Βέροια)-Παναθηναϊκός

SKODA Ξάνθη-Πλατανιάς

Αστέρας Τρ.-Ηρακλής

ΠΑΣ Γιάννινα-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Πανθρακικός-Ολυμπιακός

ΠΑΟΚ-Πανιώνιος

Παναιτωλικός-Ατρόμητος

ΑΕΚ-Καλλονή

 

14η Αγωνιστική 12-13-14/12/2015

SKODA Ξάνθη-Ομάδα Β (Βέροια)

Παναθηναϊκός-Αστέρας Τρ.

Πλατανιάς-ΠΑΣ Γιάννινα

Ηρακλής-Πανθρακικός

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός-Παναιτωλικός

Πανιώνιος-ΑΕΚ

Ατρόμητος-Καλλονή

 

15η Αγωνιστική 19-20-21/12/2015

Ομάδα Β (Βέροια)-Αστέρας Τρ.

ΠΑΣ Γιάννινα-SKODA Ξάνθη

Πανθρακικός-Παναθηναϊκός

ΠΑΟΚ-Πλατανιάς

Παναιτωλικός-Ηρακλής

ΑΕΚ-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Καλλονή-Ολυμπιακός

Ατρόμητος-Πανιώνιος

 

16η Αγωνιστική 2-3-4/1/16

ΠΑΣ Γιάννινα-Ομάδα Β (Βέροια)

Αστέρας Τρ.-Πανθρακικός

SKODA Ξάνθη-ΠΑΟΚ

Παναθηναϊκός-Παναιτωλικός

Πλατανιάς-ΑΕΚ

Ηρακλής-Καλλονή

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Ατρόμητος

Πανιώνιος-Ολυμπιακός

 

17η Αγωνιστική 9-10-11/1/16

Ομάδα Β (Βέροια)-Πανθρακικός

ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα

Παναιτωλικός-Αστέρας Τρ.

ΑΕΚ-SKODA Ξάνθη

Καλλονή-Παναθηναϊκός

Ατρόμητος-Πλατανιάς

Πανιώνιος-Ηρακλής

Ολυμπιακός-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

 

18η Αγωνιστική 16-17-18/1/16

ΠΑΟΚ-Ομάδα Β (Βέροια)

Πανθρακικός-Παναιτωλικός

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ

Αστέρας Τρ.-Καλλονή

SKODA Ξάνθη-Ατρόμητος

Παναθηναϊκός-Πανιώνιος

Πλατανιάς-Ολυμπιακός

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Ηρακλής

 

19η Αγωνιστική 23-24-25/1/16

Ομάδα Β (Βέροια)-Παναιτωλικός

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Καλλονή-Πανθρακικός

Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα

Πανιώνιος-Αστέρας Τρ.

Ολυμπιακός-SKODA Ξάνθη

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Παναθηναϊκός

Ηρακλής-Πλατανιάς

 

20ή Αγωνιστική 30-31/1 & 1/2/2016

ΑΕΚ-Ομάδα Β (Βέροια)

Παναιτωλικός-Καλλονή

ΠΑΟΚ-Ατρόμητος

Πανθρακικός-Πανιώνιος

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός

Αστέρας Τρ.-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

SKODA Ξάνθη-Ηρακλής

Πλατανιάς-Παναθηναϊκός

 

21η Αγωνιστική 6-7-8/2/16

Ομάδα Β (Βέροια)-Καλλονή

Ατρόμητος-ΑΕΚ

Πανιώνιος-Παναιτωλικός

Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Πανθρακικός

Ηρακλής-ΠΑΣ Γιάννινα

Πλατανιάς-Αστέρας Τρ.

Παναθηναϊκός-SKODA Ξάνθης

 

23η Αγωνιστική 20-21-22/2/16

Ομάδα Β (Βέροια)-Πανιώνιος

Ολυμπιακός-Ατρόμητος

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Καλλονή

Ηρακλής-ΑΕΚ

Πλατανιάς-Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ

SKODA Ξάνθη-Πανθρακικός

Αστέρας Τρ.-ΠΑΣ Γιάννινα

 

24η Αγωνιστική 27-28-29/2/16

Ολυμπιακός-Ομάδα Β (Βέροια)

Πανιώνιος-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Ατρόμητος-Ηρακλής

Καλλονή-Πλατανιάς

ΑΕΚ-Παναθηναϊκός

Παναιτωλικός-SKODA Ξάνθη

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρ.

Πανθρακικός-ΠΑΣ Γιάννινα

 

25η Αγωνιστική 5-6-7/3/2016

Ομάδα Β (Βέροια)-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Ηρακλής-Ολυμπιακός

Πλατανιάς-Πανιώνιος

Παναθηναϊκός-Ατρόμητος

SKODA Ξάνθη-Καλλονή

Αστέρας Τρ.-ΑΕΚ

ΠΑΣ Γιάννινα-Παναιτωλικός

Πανθρακικός-ΠΑΟΚ

 

26η Αγωνιστική 12-13-14/3/2016

Ηρακλής-Ομάδα Β (Βέροια)

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-Πλατανιάς

Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός

Πανιώνιος-SKODA Ξάνθη

Ατρόμητος-Αστέρας Τρ.

Καλλονή-ΠΑΣ Γιάννινα

ΑΕΚ-Πανθρακικό

Παναιτωλικός-ΠΑΟΚ

 

27η Αγωνιστική 19-20-21/3/2016

Ομάδα Β (Βέροια)-Πλατανιάς

Παναθηναϊκός-Ηρακλής

SKODA Ξάνθη-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Αστέρας Τρ.-Ολυμπιακός

ΠΑΣ Γιάννινα-Πανιώνιος

Πανθρακικός-Ατρόμητος

ΠΑΟΚ-Καλλονή

Παναιτωλικός-ΑΕΚ

 

28η Αγωνιστική 2-3-4/4/2016

Παναθηναϊκός-Ομάδα Β (Βέροια)

Πλατανιάς-SKODA Ξάνθη

Ηρακλής-Αστέρας Τρ.

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-ΠΑΣ Γιάννινα

Ολυμπιακός-Πανθρακικός

Πανιώνιος-ΠΑΟΚ

Ατρόμητος-Παναιτωλικός

Καλλονή-ΑΕΚ

 

29η Αγωνιστική 10/4/2016

Ομάδα Β (Βέροια)-SKODA Ξάνθη

Αστέρας Τρ.-Παναθηναϊκός

ΠΑΣ Γιάννινα-Πλατανιάς

Πανθρακικός-Ηρακλής

ΠΑΟΚ-Ομάδα Α (Κέρκυρα)

Παναιτωλικός-Ολυμπιακός

ΑΕΚ-Πανιώνιος

Καλλονή-Ατρόμητος

 

30ή Αγωνιστική 17/4/2016

Αστέρας Τρ.-Ομάδα Β (Βέροια)

SKODA Ξάνθη-ΠΑΣ Γιάννινα

Παναθηναϊκός-Πανθρακικός

Πλατανιάς-ΠΑΟΚ

Ηρακλής-Παναιτωλικός

Ομάδα Α (Κέρκυρα)-ΑΕΚ

Ολυμπιακός-Καλλονή

Πανιώνιος-Ατρόμητος

Print Friendly, PDF & Email

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here