Νίκη-θρίαμβος 1-2 της Ξάνθης μέσα στη Λεωφόρο, απέναντι σ΄ έναν αγνώριστο Παναθηναϊκό

ΦΩΤΟ: EUROKINISSI(Δ. ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ)

Η Ξάνθη έκανε τη μεγάλη έκπληξη της 7ης αγωνιστικής και νίκησε με 2-1 τον Παναθηναϊκό στο «Απόστολος Νικολαΐδης», ρίχνοντας τον από την κορυφή της βαθμολογίας.

Η ήττα ήταν μάλλον δίκαιη, καθώς συνοδεύθηκε από τραγικά απαράδεκτη εμφάνιση των πρασίνων, την χειρότερη της φετινής σεζόν.  Βέβαια στην ήττα συνέβαλαν και τα ολέθρια λάθη του Λουκ Στιλ, που φέρει μεγάλη ευθύνη και για τα δύο γκολ που δέχθηκε.

Από την άλλη, η Ξάνθη με σωστό στήσιμο μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δεν κινδύνεχε στο μεγαλύτερο μέρος του παιγνιδιού, καθώε ο ΠΑΟ για 62 αγωνιστικά λεπτά δεν είχε καθαρλη ευκαιρία για γκολ!

Από πλευράς τακτικής το πρώτο 45λεπτο ανήκε στη Ξάνθη. Η ακριτική ομάδα είχε «διαβάσει» εξαιρετικά τον τρόπο παιχνιδιού του Παναθηναϊκού και σε όλη τη διάρκεια του ημιχρόνου έκλεισε ιδανικά όλους τους διαδρόμους και δεν επέτρεψε στους «πράσινους» να απειλήσουν ούτε… μισή φορά την εστία του Ζίφκοβιτς.

Οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση, έβγαλαν κάποιους αυτοματισμούς στο παιχνίδι τους, αλλά όλα τελείωναν έξω από την περιοχή των Ακριτών.

Η Ξάνθη που και αυτή δεν είχε ούτε μία φάση στα πρώτα 45 λεπτά, κατάφερε παρ΄ όλα αυτά να προηγηθεί στο 34΄ με το απευθείας φάουλ του Ντε Λούκας από πολύ πλάγια δεξιά. Γκολ για το οποίο φέρει τεράστια ευθύνη ο Λουκ Στιλ ο οποίος ήταν εκτός θέσης με αποτέλεσμα να τον «κρεμάσει» ο 30χρονος Ισπανός μέσος.

Η είσοδος του Λέτο στο β΄ μέρος έκανε πιο επιθετικό τον Παναθηναϊκό, που έστω κι αν δεν είχε καμία απολύτως φάση για 61 λεπτά, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση στο 62΄ μο σουτ του Αργεντινού επιθετικού μετά την πάσα του Μέστο. Οι «πράσινοι» δεν το χάρηκαν πολύ διότι στο 66΄ η Ξάνθη πήρε και πάλι το προβάδισμα με το καταπληκτικό ψηλοκρεμαστό σουτ του Βασιλακάκη, ο οποίος «κρέμασε» τον Στιλ, που ήταν και πάλι εκτός εστίας.