Με «όπλο» την άμυνα, Ολυμπιακός-Λαμποράλ 59-52, διάστρεμμα ο Σπανούλης

Την νίκη με 59-52 επί της Λαμποράλ Κούτσα πήρε ο Ολυμπιακός στο ΣΕΦ σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Οι «ερυθρόλευκοι» δεν έπιασαν υψηλή απόδοση καθώς είχαν να αντιμετωπίσουν και πολλές απουσίες (Πρίντεζη, Λοτζέσκι, Μιλουτίνοφ, πέρα από αυτή του Γιανγκ). Ωστόσο, έδειξαν χαρακτήρα μεγάλης ομάδας και με «όπλο» την καλή του άμυνα επιβλήθηκαν της Λαμποράλ, ισοφαρίζοντας την διαφορά με την οποία ηττήθηκαν στη Βασκωνία.

Οι Πειραιώτες έφτασαν ακόμα και στο +17, οι φιλοξενούμενοι όμως έκαναν το come back και έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο καλάθι. Κάπου εκεί όμως ήρθαν τα κρίσιμα τρίποντα από Μάντζαρη και Αθηναίου. Η νίκη ωστόσο, επισκιάστηκε από την αποχώρηση του Βασίλη Σπανούλη, στο 35´, λόγω τραυματισμού. Ο αρχηγός του Ολυμπιακού υπέστη διάστρεμμα στο δεξί αστράγαλο και την Παρασκευή θα υποβληθεί σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι, με τον «σεληνιασμένο» Μάντζαρη να οδηγεί την ομάδα του και να την φτάνει να προηγείται με 12-1 στο 5′. Η ασφυκτική άμυνα και ο έλεγχος των ριμπάουντ ήταν καταλυτικά από πλευράς γηπεδούχων, όμως η βιασύνη και το up-tempo παιχνίδι στην επίθεση επέτρεψαν στην Λαμποράλ να μειώσει σε 12-6 που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Ο συνδυασμός Σπανούλη – Χάντερ και ένα καλάθι του Χάκετ έστειλαν το σκορ στο 16-6, με τον «Kill Bill» να ανεβάζει τη διαφορά στο +12 (18-6). Ο Χάντερ ξεκόλλησε επιθετικά τον Ολυμπιακό για το 25-19 και με την βοήθεια των Μάντζαρη, Αθηναίου, Στρόμπερι και Αγραβάνη η διαφορά άνοιξε πάλι σε διψήφιο αριθμό (32-21). Στη συνέχεια ο Παπαπέτρου με προσωπικό σερί 4-0 έκανε το 36-22 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σπανούλης ανέλαβε το βάρος στο σκοράρισμα και ο Χάντερ μάζευε ριμπάουντ και έπαιζε άμυνα. Ο Χάκετ με γκολ-φάουλ έστειλε τη διαφορά στο +17 (45-28), αλλά από εκείνο το σημείο και μετά όμως επιθετικά οι Πειραιώτες μπλόκαραν και οι Βάσκοι πλησίασαν στο -5.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο έγινε ντέρμπι αφού χάρη στους Μπουρούση και Χάνγκα η Λαμποράλ μείωσε στο καλάθι (49-47) επτά λεπτά πριν τη λήξη. Ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα, με τον Παπαπέτρου (κάρφωμα) και τον Μάντζαρη (τρίποντο) να κάνουν το 54-47. Ο Αθηναίου με ένα ακόμα κρίσιμο τρίποντο έκανε το 57-51 στο 1’51» πριν το τέλος, ενώ το τελικό σκορ υπέγραψε με λέιπ απ ο Στρόμπερι 36» πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 36-22, 46-39, 59-52

Τα στατιστικά του Ολυμπιακού: 10/17 βολές, 20/52 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 30-11 ριμπάουντ, 15 λάθη, 15 ασίστ, 10 κλεψίματα.

Τα στατιστικά της Λαμποράλ: 13/20 βολές, 15/39 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 36-8 ριμπάουντ, 23 λάθη, 6 ασίστ, 11 κλεψίματα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χάντερ 8 (10 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 6, Σπανούλης 10 (3 ασίστ), Στρόμπερι 6 (3/9 σουτ), Τσαϊρέλης 2, Αγραβάνης 6 (5 ριμπάουντ), Μάντζαρης 9 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Χάκετ 6, Αθηναίου 6.

ΛΑΜΠΟΡΑΛ ΚΟΥΤΣΑ: Τζέιμς, Κοζέρ 2 (1/6 σουτ, 5 λάθη), Πλάνινιτς, Σενγκέιλα, Χάνγκα 6, Μπουρούσης 16, Μπλάζιτς 11, Ντιόπ 1, Τιγί, Άνταμς 11 (3/9 σουτ), Κορμπάτσο 5.