Κάζο του Παναθηναϊκού στην Κρήτη – Νίκη με ανατροπή για τον ΟΦΗ (2-1)

Ένας ΟΦΗ από τα παλιά πέτυχε νίκη με ανατροπή εναντίον του Παναθηναϊκού με σκορ 2-1 για το Κύπελλο Ελλάδος βυθίζοντας ακόμα περισσότερο τους «πράσινους» στην κρίση. Το «τριφύλλι» μετράει 4 ήττες στα τελευταία 5 παιχνίδια του και συνολικά μόνο 1 νίκη στους τελευταίους 11 αγώνες του και ο Αντρέα Στραματσόνι φαίνεται πια να είναι πολύ κοντά στην έξοδο.

Το χειρότερο για τον Παναθηναϊκό είναι ότι κινδυνεύει σοβαρά πια να μείνει εκτός Κυπέλλου από τον Δεκέμβριο! Η ομάδα του Γιάννη Αλαφούζου δεν κρατάει την τύχη στα χέρια της, αλλά θα περιμένει στις 13 Δεκεμβρίου το αποτέλεσμα του άλλου αγώνα, ΟΦΗ – Ηρακλής για να δει αν θα προκριθεί στην επόμενη φάση.

Γιατί οι «πράσινοι» ακόμη και αν κερδίσουν τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη που σημειωτέον «καίγεται» για τους βαθμούς, αν ο ΟΦΗ κερδίσει ή έρθει ισόπαλος στο γήπεδό του με τον Ηρακλή, τότε θα προκριθούν οι Κρητικοί και οι Θεσσαλονικείς στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

«Δεν επέστρεψε ο ΟΦΗ ακόμα, απλά πήραμε μια μεγάλη νίκη, μια νίκη με ανατροπή και μια νίκη που την αφιερώνουμε στον κόσμο μας, γιατί είμαστε μεγάλη ομάδα, μεγάλο όνομα, με μεγάλη ιστορία, την ξέρω καλά. Ό,τι και να κάνεις με τέτοιους αντιπάλους είναι σημαντικό. Πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο και κυρίως στο β´ ημίχρονο η κυριαρχία ήταν δικιά μας, δεν μας έκαναν σουτ ή ευκαιρία, κοιτάξαμε τον Παναθηναϊκό ως ίσος προς ίσο. Ήταν δύσκολος ο αγωνιστικός χώρος, κάποια στιγμή είπα ότι πρέπει να σταματήσει το παιχνίδι. Είπα στους παίκτες μετά να προσαρμοστούν, να έχουν ζευγάρια καλά να μην γίνει τσαφ» δήλωσε ο τεχνικός του ΟΦΗ, Νίκος Νιόπλιας.

Από την πλευρά του, ο συννεφιασμένος Αντρέα Στραματσόνι, δήλωσε: «Τελειώσαμε το πρώτο ημίχρονο έχοντας τον έλεγχο, όπως και αρχίσαμε το δεύτερο. Δεν θυμάμαι σουτ του ΟΦΗ. Ένα σουτ του Κουλιμπαλί δυστυχώς γύρισε το παιχνίδι, αλλά αυτό είναι απαράδεκτο».

Ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 31´ με πλασέ του Μπεργκ (0-1), ενώ ο Σουηδός επιθετικός στο ξεκίνημα του αγώνα (2´) είχε σουτ στο αριστερό δοκάρι του Δαύκου.

Ο ΟΦΗ αντέδρασε στο β´ ημίχρονο, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και έφτασε στην ισοφάριση στο 69´ με το πέναλτι του Χαντί (1-1). Ο Βουό τσίμπησε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Κοτσόλης τον ανέτρεψε με τον διαιτητή Παπαδόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 84´, όταν μετά από ασίστ του Βουό, ο Όγκμπουε μπήκε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, πρόλαβε την έξοδο του Κοτσόλη, τον απέφυγε και πλάσαρε σε κενή εστία (2-1).

Ο διαιτητής Παπαδόπουλος κιτρίνισε τους Ζέκα, Κομεσίδη, Χαντί, Κοτσόλη, Βαλλιάνο και Δαύκο.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Δαύκος, Μίκιτς, Όστοιτς, Κομεσίδης, Βαλλιάνος, Αντουκόρ, Νάστος, Χαντί, Μπουρσέλης (66′ Όγμπουε), Μιλοσάβλιεβ (86′ Κιάσος), Βουό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αντρέα Στραματσόνι): Κοτσόλης, Κουλιμπαλί, Κουτρουμπής, Ιβανόφ, Γουακάσο (78′ Βιγιαφάνιες), Ρέις (70′ Ρινάλντι), Ζέκα, Λουντ, Εμπόκου, Ιμπάρμπο (57′ Χουλτ), Μπεργκ.