Κανονιέρης ο Ολυμπιακός 5-1 τον ΠΑΣ, «πεντάρα» και η Άρσεναλ σε Λέστερ (photos)

«Καταιγίδα» ο Ολυμπιακός συνέτριψε 5-1 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο Καραϊσκάκη, έκανε το «5 στα 5» στο πρωτάθλημα και πηγαίνει με άλλο αέρα στο Λονδίνο για τον αγώνα με την Άρσεναλ την Τρίτη (29/9, 21:45) για τη 2η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ. Η τελευταία πέτυχε κι αυτή «πεντάρα» πριν την ερυθρόλευκη μάχη στο «Έμιρεϊτς» και μάλιστα εκτός έδρας επικρατώντας 5-2 της Λέστερ που έχει στον πάγκο τον γνώριμό μας από τη θητεία του στην Εθνική Ελλάδα, Κλαούντιο Ρανιέρι.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τις 200 νίκες σε 251 αγώνες στο νέο Καραϊσκάκη σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ ο Μάρκο Σίλβα είχε τη δυνατότητα, όπως εξελίχτηκε το παιχνίδι, να δώσει ανάσες σε αρκετούς ποδοσφαιρστές ενόψει του ματς με την Άρσεναλ. Ο Καμπιάσο και ο Πάρντο έμειναν στον πάγκο, ο Ελαμπντελαουί ήταν εκτός αποστολής, ο Φορτούνης και ο Ιντέγε αντικαταστάθηκαν στο 58ο λεπτό, ο Σεμπά στο 67´ και οι Φινμπόγκασον και Ερνάνι έπαιξαν (ως αλλαγή) 35 λεπτά.

Σχετικά με το παιχνίδι, ο πρωταθλητής Ελλάδας με πρωταγωνιστές τον MVP του αγώνα Κώστα Φορτούνη και τους Παϊτίμ Κασάμι, Τζίμι Ντουρμάζ έφτασε σε μια άνετη νίκη, που τον διατηρεί μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας της Super League.

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν το σκορ με δεξί σουτ του Κασάμι (1-0, 31´) και στο επόμενο λεπτό (32´), ο Φορτούνης κινούμενος ως κρυφός σέντερ φορ πέτυχε το 2-0. Λίγο πριν τελειώσει το α´ ημίχρονο, ο Μποτία με κεφαλιά (42´) έκανε το 3-0 και στο δεύτερο ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα, το αυτογκόλ του Τζημόπουλου (4-0, 52´) και το πέναλτι του Ντουρμάζ (5-0, 72´).

Οι παίκτες του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς έριξαν τον ρυθμό τους και ο ΠΑΣ μείωσε σε 5-1, με δεξί σουτ του Λίλα (86´), που αποδοκιμάστηκε έντονα από την ερυθρόλευκη εξέδρα, καθώς στους πανηγυρισμούς του σχημάτισε με τα δύο χέρια του τον αλβανικό αετό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μποτία, Σιόβας, Μαζουακού, Μιλιβόγεβιτς, Κασάμι, Φορτούνης (58′ Ερνάνι), Ντουρμάζ, Σεμπά (67′ Κολοβός), Ιντέγε (58′ Φινμπόγκασον).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Βελλίδης, Τζημόπουλος (66′ Κοζορώνης), Μανιάς, Μιχαήλ, Τσουκαλάς (76′ Γιάκος), Μπέριος (58′ Σκόνδρας), Ακόστα, Λίλα, Στρούνα, Τσάβες, Ναδάλες.

ΛΕΣΤΕΡ – ΑΡΣΕΝΑΛ 2-5

Λίγες ώρες νωρίτερα, η Άρσεναλ με χατ τρικ του Σάντσες (33´, 57´, 81´) και τους Γουόλκοτ (18´), Ζιρού (93´) να βρίσκουν δίχτυα επίσης πέρασε με το εμφατικό 5-2 από το «Κινγκ Πάουερ Στέντιουμ», έδρα της μέχρι πρότινος αήττητης Λέστερ.

H σύνθεση της Άρσεναλ (4-2-3-1): Τσεχ, Μέρτεζακερ, Μονρεάλ, Κοσιελνί, Μπεγερίν, Εζίλ, Φλαμινί (21′ Αρτέτα), Καθόρλα, Ράμσεϊ (77′ Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν), Γουόλκοτ (80′ Ζιρού), Σάντσες.