Η Μπαρτσελόνα στον τελικό στο Βερολίνο-Νίκη γοήτρου 3-2 η Μπάγερν

Η τριάδα ΜSN (Μέσι-Σουάρες -Νεϊμάρ) με ένα δεκαπεντάλεπτο ξέσπασμα στο πρώτο ημίχρονο στην «Αλιάνζ Αρένα» και ιδανικά τελειώματα του Βραζιλιάνου επιθετικού (15΄, 29΄) «κλείδωσε» την υπόθεση πρόκριση για την Μπαρτσελόνα στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, που θα διεξαχθεί στο Βερολίνο στις 6 Ιουνίου 2015. Οι Καταλανοί ηττήθηκαν από την Μπάγερν στο Μόναχο με 3-2, αλλά πήραν το εισιτήριο για τον τελικό χάρη στη νίκη με 3-0 πριν από μία εβδομάδα στο «Καμπ Νόου». Πλέον οι «μπλαουγκράνα» περιμένουν στο Βερολίνο την Ρεάλ ή την Γιουβέντους που κοντράρονται την Τετάρτη (13/5) στη Μαδρίτη.

Η Μπάγερν Μονάχου λοιπόν πέτυχε το γρήγορο γκολ που ήθελε, με την κεφαλιά του Μπενατιά στο 8΄, κι έψαξε και το δεύτερο τέρμα, αλλά η Μπαρτσελόνα φρόντισε πολύ γρήγορα να βάλει τέλος στα όνειρα των παικτών του Πεπ Γκουαρδιόλα.

Πάσα του Μέσι στον Σουάρες, ασίστ του Ουρουγουανού στον Νεϊμάρ και ο τελευταίος με πλασέ ισοφάρισε σε 1-1, στο 15΄. Ο Σουάρες «σέρβιρε» και το δεύτερο γκολ στον Νεϊμάρ, ο οποίος νίκησε για δεύτερη φορά τον Νόιερ κάνοντας το 1-2, στο 29΄.

Οι Βαυαροί βέβαια είχαν την ατυχία να πέσουν και σε έναν εξαιρετικό Τερ Στέγκεν, με τον τερματοφύλακα της Μπαρτσελόνα να πραγματοποιεί 8 σπουδαίες αποκρούσεις στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία εκείνη στο διώξιμο της μπάλας πάνω από την γραμμή της εστίας του στο σουτ του Λεβαντόφσκι.

Οι Γερμανοί πάντως δεν το έβαλαν κάτω, κυνήγησαν την ανατροπή του σκορ και τη νίκη γοήτρου και τελικά τα κατάφεραν με την πίεση που άσκησαν στους Ισπανούς (που κατέβασαν ταχύτητα μετά το 30ο λεπτό) στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λεβαντόφσκι με ατομική προσπάθεια απέφυγε τον Μαστσεράνο και πλάσαρε τον Τερ Στέγκεν ισοφαρίζοντας σε 2-2, στο 59΄και δεκαπέντε λεπτά αργότερα (74΄), ο Σβάινστάιγκερ έστρωσε την μπάλα στον Μίλερ στο ύψος της μεγάλης περιοχής και ο τελευταίος με δεξί σουτ διαμόρφωσε το 3-2.

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ – ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 3-2

ΣΚΟΡΕΡ: Μπενατιά 7΄, Λεβαντόφσκι 59΄, Μίλερ 74΄ – Νεϊμάρ 15΄, 29΄.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ραφίνια, Τιάγκο Αλκάνταρα, Λεβαντόφσκι, Τσάμπι Αλόνσο, Ρόντε – Ράκιτιτς, Πέδρο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαρκ Κλάτενμπουργκ (Αγγλία)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Νόιερ, Μπενατιά, Μπόατενγκ, Ραφίνια, Μπερνάτ, Τσάμπι Αλόνσο, Λαμ (68΄ Ρόντε), Τιάγκο Αλκάνταρα, Σβάινστάιγκερ (87΄ Χάβι Μαρτίνεθ), Μίλερ (87΄ Γκέτσε), Λεβαντόφσκι.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μαστσεράνο, Πικέ, Ντάνι Άλβες, Ζόρντι Άλμπα, Μπουσκέτς, Ράκιτιτς (72΄ Ματιέ), Ινιέστα (75΄ Τσάβι), Σουάρες (46΄ Πέδρο), Μέσι, Νεϊμάρ.