Γρανιτένια άμυνα – Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα με 59-52

Ο Ολυμπιακός στην επιστροφή του Γιώργου Μπαρτζώκα στο ΣΕΦ επικράτησε της Μπαρτσελόνα με 59-52 πετυχαίνοντας την τέταρτη νίκη του στην EuroLeague. Οι Ερυθρόλευκοι έχουν πλέον ρεκόρ 4-3 στη διοργάνωση, όπως και οι Καταλανοί, και πηγαίνουν με άλλον αέρα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό την Παρασευή (18/11) στο ΟΑΚΑ.

Οι Πειραιώτες ήταν εντυπωσιακοί στην άμυνα κρατώντας τους Ισπανούς στους 52 πόντους, επίδοση που είναι η χειρότερη για την Μπαρτσελόνα την τρέχουσα περίοδο.

Κορυφαίος σε απόδοση παίκτης του Ολυμπιακού ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, που είχε 15 πόντους με 2/3 βολές, 2/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, ενώ μοίρασε 6 ασίστ και πήρε τρία ριμπάουντ. Πέρα από τους πόντους που πέτυχε, ο αρχηγός των Ερυθρόλευκων ήταν εκείνος που έδωσε τον ρυθμό, προκειμένου οι Πειραιώτες να επιβάλουν το παιχνίδι τους και να πάρουν στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Σπανούλης λίγα λεπτά μετά το τέλος του αγώνα, δήλωσε: «Το κλειδί ήταν η άμυνα. Οταν παίξαμε καλύτερη άμυνα ελέγξαμε το παιχνίδι. Στην επίθεση δεν σκοράραμε πολύ γιατί δεν βάλαμε τα σουτ. Ομως ψάχναμε σε κάθε φάση την καλύτερη δυνατή επιλογή. Αυτό είναι πάντα που πρέπει να αναζητούμε και να βελτιωθούμε στη συνέχεια».

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 32-25, 49-38, 59-52